انتشارات هوپا
گالری
بیشتر بدانید!
پدیدآورندگان
شما چه می گویید

یاس در دیار دروغگویان

نویسنده : جانّی رُداری
تصویرگر : والریا پترون
تعداد صفحات : 216
گروه سنی : ۱۰ تا ۱۴ سال
قیمت : 42000 تومان
«یک دختربچه با تکه‌گچی که از مدرسه دزدیده بود، من را روی این دیوار نقاشی کرد و چون یک پاسبان نزدیک می‌شد، دخترک با عجله فرار کرد. فقط سه پا برایم کشیده بود، این‌طوری شد که من چُلاق شدم و اسم خودم را گذاشتم گربه‌ی لَنگ. کمی هم سرفه می‌کنم، چون دیوار نمناک است. تمام طول زمستان را اینجا گذراندم.»

یاس به‌دقت به دیوار نگاه کرد. جای خالی گربه‌ی لَنگ رویش باقی مانده بود. انگار نقاشی از جایش کَنده شده بود.

بیشتر بدانید!
آدم‌ها هر کدام با هم متفاوت‌اند. یاس هم پسری است که با بچه‌های هم‌سن‌وسالش فرق دارد. صدای یاس آن‌قدر بلند است که می‌تواند مثل گردباد بپیچد، پنجره‌ها را بشکند و خرابی به بار بیاورد. بالاخره یک بار ناخواسته با صدایش کاری می‌کند که میوه‌ها از درخت می‌افتند و مردم عصبانی روستا با القابی مثل جادوگر، شیطان و ... او را آزار می‌دهند.

یاس روستا را ترک می‌کند. می‌رود و می‌رود تا از دیارِ دروغگویان سر درمی‌آورد؛ سرزمینی که همه‌چیز در آن وارونه است، حتی حیوانات هم نمی‌توانند صدای واقعی خودشان را به زبان بیاورند. سگ‌ها میومیو میکنند و گربه‌ها واق‌واق. آیا یاس می‌تواند این طلسم شوم را از دیار دروغگویان بردارد؟ آیا صدای جادویی‌اش می‌تواند به کمکش بیاید؟ دوستانش در این سرزمین چه کسانی خواهند بود؟ افرادی شگفت‌انگیز مثل خودش یا آدم‌های معمولی و حیوانات؟

* کتابی از برنده‌ی جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن ۱۹۷۰

پدید آورندگان
جانّی رُداری
جانّی رُداری
جانّی رُداری در سال ۱۹۲۰ در اُمِنیا، روستایی در نزدیکی شهر نُوارا، متولد شد. بعد از یک دوره تجربه‌ی تدریس در مقطع ابتدایی، به‌عنوان روزنامه‌نگار شروع به کار کرد و تقریباً تصادفی، نوشتن برای کودکان و نوجوانان را آغاز کرد. رُداری در ابتدای جوانی، پس از شناخت آثار داستایوسکی و نویسندگان و فیلسوفان آلمانی‌زبان، کتابی به نام دفتر فانتزی‌ها در زمینه‌ی هنر داستان‌نویسی نوشت. او داستان‌‌های زیادی نوشته که به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده‌اند. به‌‌نظر رُداری قصه‌ها و ترانه‌های کودکانه همگی بازگوکننده‌ی واقعیت‌های کوچک و بزرگ روزانه‌ای است که در جامه‌ی فانتزی عرضه می‌شوند. رُداری همچنین جوایز بسیاری، از جمله جایزه‌ی معتبر هانس کریستین اندرسن (۱۹۷۰)، را از آن خود کرده است. او در سال ۱۹۸۰ در شهر رُم درگذشت.
والریا پترون
والریا پترون
والریا پترون در سال ۱۹۶۵ در سسنا متولد شد. پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، در رشته‌ی گرافیک تحصیل کرد. و در زمینه‌ی تبلیغات به کار مشغول شد. بعدها او در مدرسه‌ی سنت‌مارتین در لندن در رشته‌ی گرافیک و تبلیغات تخصص گرفت. وی شروع به انتشار تعدادی اثر برای چندین ناشر انگلیسی کرد و به سرعت در ژاپن‌، فرانسه و ایالات متحده شناخته شد و آثارش مورد استقبال قرار گرفت. والریا نه تنها کتاب‌های کودکان را به تصویر می‌کشد؛ بلکه با مجلات و آژانس‌های تبلیغاتی همکاری می کند. وی در نمایشگاه‌های بی شماری در ایتالیا و خارج از کشور شرکت کرده است.
محبوبه خدایی
محبوبه خدایی
ساعت هفت شب یکی از همان دوشنبه‌های گرم، درست در گرم‌ترین فصل سال، در پایتخت شلوغ و پرازدحام سرزمینم، ایران به دنیا آمدم. از همان بچگی عاشق نوشتن بودم. در سیاهی شب گم می شدم، خیره به قرص زیبای ماه، ستارگان را نظاره می‌کردم که همچون خرده الماس های ریز و درشت به مخمل آسمان چسبیده بودند. بهترین لحظات کودکی‌ام در مدرسه سر زنگ کوتاه انشا به نوشتن سپری شد. محبوبه خدائی فارغ التحصیل مترجمی زبان ایتالیایی و فرانسه است، تحصیلات تکمیلی‌اش را در رشته‌ی فرهنگ و زبان‌های باستانی ادامه داد. علاقمند به کشف خطوط باستانی، رمزگشایی زبان‌هایی که انسان‌های پیش از ما به یادگار گذاشتند و متخصص نسخه های خطی مانوی است. از سال 1385 به صورت جدی ترجمه و تألیف کتاب را آغاز کرد. به غیر از پروژه‌های تحقیقاتی‌اش می‌توان به بیش از پانزده اثر اشاره کرد. از جمله آثاری که به کودکان ایران تقدیم کرده می‌توان به سکوت آسمان، با چشمان تو، یک روز مانده به خوشبختی (در دست ترجمه)، یاس در دیار دروغگویان، زوبین لاجوردی، دو جلد هشت و نه از مجموعه‌ی ماکاموشی در جزیره‌ی جوندگان جسور، نام برد. محبوبه خدائی به کودکان ایران زمینش می‌گوید: مطمئنم که نسل‌های پس از تو، نوشته‌های تو را می خوانند، کودکانی که با خواندن کتاب‌های تو، کتاب‌خوان می‌شوند، پس در خواب و رؤیا زندگی کن، تا می‌توانی بچگی کن، بچگی کن...
شما چه می گویید
ثبت نظر به عنوان کاربر مهمان
کاربر مهمان : X

از بین این همه کتاب خارجی غیر تخیلی و خوب چرا فقط این طور کتاب ها چاپ میکنید؟

به نظرمان که این کتاب بسیار کتاب خوبی است و نویسنده‌اش بزرگ‌ترین نویسنده‌ی ایتالیاست. شما هم که هنوز کتاب را نخوانده‌اید! چطور به این نتیجه می‌رسید که کتاب خوبی نیست؟
کاربر مهمان : مدیسا

مگه یاس اسم دخترانه نیست 🌼

ظاهراً در ایتالیا نامی پسرانه است.