انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

یاستین گوردر

نویسنده
یاستین گوردر زاده‌ی ۸ اوت ۱۹۵۲، نویسنده‌ی نروژی و معلم فلسفه است. عمده شهرت او به‌خاطر نگارش کتاب آموزش فلسفه در قالب داستان با عنوان دنیای سوفی است.

او رمان‌نویس و خالق داستان‌های کوتاه است که بیش‌تر دارای اطلاعات فلسفی برای مخاطبین جوانش هستند.

یاستین گوردر در رشته‌ی فلسفه، الهیات، و ادبیات از دانشگاه اسلو فارغ‌التحصیل شد و سپس به‌مدت ده‌سال به‌تدریس «تاریخ عقاید» در دبیرستان‌ها پرداخت. او در حال‌حاضر به‌عنوان نویسنده‌ی آزاد درکنارِ همسر و دو پسرش در اسلو زندگی می‌کند.

رمان معروفش به‌نام «دنیای سوفی» که در سال ۱۹۹۱ میلادی منتشر شد او را به شهرت رساند. این کتاب تاکنون به ۵۴ زبان مختلف برگردانده شده و میلیون‌ها جلدِ آن به‌فروش رفته‌است. از روی کتاب دنیای سوفی فیلمی نیز به‌همین نام ساخته‌اند.

او سال ۱۹۹۷ به همراه همسرش سیری دانویگ جایزه‌ی سوفی را بنیان نهاد. این جایزه که نامش را از رمان دنیای سوفی گرفته، جایزه‌ای بین‌المللی برای پاسداشت حامیان طبیعت و توسعه، به مبلغ ۷۷ هزار پوند است.

کتاب‌های یاستین گوردر

دنیای سوفی

دنیای سوفی

,نامه‌ای به دستت می‌رسد که دو سؤال اساسی و مهم از تو خواهد پرسید.
۱. تو کی هستی؟
۲. جهان چگونه به وجود آمده است؟
و این تازه شروع ماجراست!
بیشتر بخوانید!
دختر پرتقال

دختر پرتقال

,اگر قبل از به‌دنياآمدنت حق انتخاب داشتی، کدام را انتخاب می‌کردی؟ اينکه به دنيا بيايي و شاد باشی و کلی چيز به دست بياوری ولي درنهايت همه را از دست بدهی، يا اينکه اصلاً به دنيا نيايی؟
نویسنده‌ی «دنیای سوفی»، در این رمان هم پرسشی فلسفی و عمیق را با داستانی به ظاهر ساده به شیوه ای شگفت مطرح می‌کند.
بیشتر بخوانید!
پرسش‌ها (از مجموعه‌ی کارگاه زندگی)

پرسش‌ها (از مجموعه‌ی کارگاه زندگی)

,آیا فقط در سیاره‌ی ما زندگی جریان دارد؟
آیا موجودات هوشمندی همچون ما در جهان وجود دارند؟
چه می‌شود که چیزی را فراموش می‌کنم؟
و چه می‌شود که دوباره به یادش می‌آورم؟
آیا به راستی کسی هست که بتواند جادو کند؟
و
آیا...؟ آیا...؟ آیا...؟
بیشتر بخوانید!
آنتون و یوناتان (از مجموعه‌ی کارگاه زندگی)

آنتون و یوناتان (از مجموعه‌ی کارگاه زندگی)

,یوناتان پسربچه‌ای است که با دوچرخه‌اش توی شهر می‌گردد و آدم‌ها را تماشا می‌کند. یوناتان یک خرس عروسکی دارد که آنتون صدایش می‌کند. آن‌ها با هم دوستان صمیمی هستند و با هم همه‌جا می‌روند. آنتون در سبد دوچرخه‌ی یوناتان می‌نشیند و هر دو با هم به آدم‌ها نگاه می‌کنند.
تا اینکه یک روز اتفاق هولناک و تکان‌دهنده‌ای می‌افتد...
بیشتر بخوانید!
راز فال ورق

راز فال ورق

,«چقدر غم‌انگیز است که مردم طوری بار می‌آیند که به چیزی شگفت‌انگیز چون زندگی عادت می‌کنند.» هانس توماس دوازده ساله همراه پدرش برای پیداکردن مادرش به یونان سفر می‌کند و در این حین با اتفاقات عجیبی مواجه می‌شود، از کوتوله‌ای که یک ذره‌بین به هانس می‌دهد گرفته تا نانوایی که نان شیرمالی به او می‌دهد که درونش یک کتاب بسیار کوچک پنهان شده، کتابی که داستانش درباره‌ی ملوانی است که در پی غرق‌شدن کشتی‌اش به جزیره‌ای متروکه رسیده است. جزیره‌ای که قرار است بزرگترین رازهای زندگی را بر ملوان آشکار کند...
بیشتر بخوانید!
سلام! کسی اینجا نیست؟

سلام! کسی اینجا نیست؟

,جو هشت‌ساله است. او، یک ساعت قبل از تولد برادرش، با موجود فضایی عجیبی به نام میکا آشنا می‌شود؛ میکا با سفینه‌اش درست روی درختِ سیبِ باغچه‌ی خانه‌ی جو فرود می‌آید. شخصیت‌های این داستان زیبا جو، فضانورد، خرگوش سفید و دایناسورها هستند که با همراهی هم داستانِ یک آدم‌زمینی و یک موجود فضایی را می‌سازند و رازهای جدیدی از جهان و کهکشان، زندگی و تولد آدم‌ها می‌آموزند.
بیشتر بخوانید!
قصری در پیرنه

قصری در پیرنه

,در دهه‌ی 1970، استين و سولرون برای پنج سال زندگی مشترک خوشی دارند، ولی به دلايلی که برای هيچ‌کدامشان روشن نيست، ناگهان از يکديگر جدا می‌شوند. در تابستان 2007، آنها دوباره يکديگر را در بالکن هتلی قديمی در غرب نروژ ملاقات می‌کنند. آنها در اين هتل خاطرات مشترک دلنشينی دارند و دوباره در اين مکان ديداری سرنوشت‌ساز را تجربه می‌کنند. اما آيا صرفاً تصادف است که آنها را در آن نقطه‌ی خاص و در آن زمان خاص به آنجا می‌کشاند؟
بیشتر بخوانید!
قصر قورباغه‌ها

قصر قورباغه‌ها

,قصر قورباغه‌ها قصه‌ی دلتنگی کریستوفر است برای پدربزرگی که دیگر در جهان ما نیست. کریستوفر به‌زودی سر از دنیایی دیگر درمی‌آورد و ماجراجویی‌های بسیاری را پشت سر می‌گذارد. در این داستان، جهان واقعیت و خیال با هم روبه‌رو می‌شوند و فضای منحصربه‌فردی ایجاد می‌شود. کریستوفر در سرزمینی رؤیایی راهی قصری می‌شود که همه چیز در آن جادو شده است. قورباغه‌های غول‌پیکر، مارشال‌های حیله‌گر، دخترخاله، کوتوله، مارمولک‌ها و... هم کریستوفر را در این ماجراجویی همراهی خواهند کرد.
بیشتر بخوانید!