انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

مریم ایروانی

مترجم
مریم ایروانی در هفدهم اسفند سال ۱۳۶۹ در اصفهان به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۸۸ تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌ی زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه اصفهان آغاز کرد و پس از اخذ لیسانس، در سال ۱۳۹۲ در رشته‌ی آموزش زبان فرانسه در دانشگاه تربیت مدرس تهران پذیرفته شد.

او همزمان با تحصیلات به تدریس زبان فرانسه مشغول شد و از سال ۱۳۹۲ به طور جدی ترجمه‌ی کتاب را شروع کرد. ورود او به دنیای ترجمه با مجموعه آثاری از ژان-فیلیپ آرو-وینیود همراه بود که از آن بین می‌توان به «کتابی که من قهرمانش نیستم» و «مدرسه‌ی اشباح» اشاره کرد. پس از این تجربه، مریم ایروانی به ترجمه‌ی داستان‌های کودک و نوجوان علاقه نشان داد.

کتاب‌های مریم ایروانی

ماجراهای ژان و ژان و... ژان! ۱/ املت شکر

ماجراهای ژان و ژان و... ژان! ۱/ املت شکر

,شما املت شکر را می‌شناسید؟ درست‌کردنش هیچ کاری ندارد. اول یک خانواده با پنج تا پسر آماده کنید. بعد، بهش یک نوزاد تازه به‌دنیاآمده و یک خوکچه‌ی هندی و ده بیست تایی موش سفید هم اضافه کنید. خوب به هم بزنید و یادتان نرود یک مامان خیلی منظم و یک بابای همه‌فن‌حریف و چندتا رفیق بامعرفت را هم در نظر داشته باشید. بعد روی این مخلوط مقداری شیطنت و هیجان بریزید و بلافاصله سرو کنید. املت شما آماده است... نوش جان!
بیشتر بخوانید!
ماجراهای ژان و ژان و... ژان! ۲/ پنیر پرنده

ماجراهای ژان و ژان و... ژان! ۲/ پنیر پرنده

,خیلی دلم می‌خواست که مثل بهترین دوستم، فرانسوا آرشامپو، تک‌پسر بودم. خانه‌شان آن‌‌قدر بزرگ است که برای رفتن به حمام مجبور است سوار دوچرخه بشود؛ البته این چیزی است که خودش می‌گوید... ازآنجاکه پدرش مأمور مخفی است، فرانسوا آرشامپو هیچ‌کس را پنجشنبه‌ها برای بازی‌کردن به خانه‌اش دعوت نمی‌کند. ژان‌ـ‌آ می‌گوید که او دروغگوست، اما من حرف فرانسوا را باور می‌کنم.
بیشتر بخوانید!
ماجراهای ژان و ژان و... ژان! ۳/ سوپ ماهی قرمز

ماجراهای ژان و ژان و... ژان! ۳/ سوپ ماهی قرمز

,این‌بار ژان‌ها و پدر و مادرشان بالاخره اسباب‌کشی کردند؛ اما با وجود یک خروس جنگی، همسایه‌ای با گوش‌های سنگین، کلاشینکف سیب‌زمینی، مهمانی غافل‌گیرکننده و زد و خورد با گروه کاستورها، زندگی جدیدشان در شهر جدید حالاحالاها رنگ آرامش به خود نمی‌گیرد؛ البته شانس آورده‌اند که بابای همه‌فن‌حریف و مامان خیلی منظمی دارند!
بیشتر بخوانید!
ماجراهای ژان و ژان و ژان 4/ تعطیلات شکلاتی

ماجراهای ژان و ژان و ژان 4/ تعطیلات شکلاتی

,تابستان امسال، خانواده‌ی ژان‌ها دسته‌جمعی به هتل یاقوت قرمز می‌روند. آنها در این سفر با ماجراهایی روبه‌رو می‌شوند: گردش خانوادگی لب دریا با قایق بادی و کفش‌های پلاستیکی که پای آدم در آنها تاول می‌زند، نمایش استثنایی سیرک پیپولو، دیدن دور دوچرخه‌سواری فرانسه... و از همه جالبتر، کارت‌پستال‌های محبت‌آمیز برای پسرهای عمو فوگاس!
بیشتر بخوانید!
ماجراهای ژان و ژان و ژان 5/ گُلِ سرسبد

ماجراهای ژان و ژان و ژان 5/ گُلِ سرسبد

,باز هم دردسری تازه درست شده؛ ماجراجویی‌های برادر بزرگ‌تر، ژان.آ، آقای پدر را هر روز از کوره درمی‌برد. ژان.ب هم از اردوی پیشاهنگی دریا برگشته و ماجراهای جدیدی دارد که باید مراقب باشد لو نرود. خلاصه، این‌دفعه خطر انفجار نزدیک است... اصلاً خودتان این قصه‌ی شیرین و پر از شوخی و خنده را بخوانید و ببینید چطوری دردسرهای دوره‌ی نوجوانی، و ماجراهای موسیقی و شلوار گُل‌گُلی اتفاق‌های جذابی برای شش برادر وروجک رقم می‌زند...
بیشتر بخوانید!