انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

سحر حدیقه

مترجم
در مرداد سال ۱۳۶۰ در شیراز دختری به دنیا آمد که هنوز عاشق کتاب است. مثل بیشتر دهه‌ی شصتی‌ها قر‌و‌قاتی و گیح‌و‌ویج بزرگ شد. عاشق فیزیک بود. دوست داشت مهندس صنایع شود. مادرش دوست داشت پزشک شود. اما رشته‌ی ادبیات زبان انگلیسی قبول شد. آنجا بود که بعد از ترجمه‌ی بخشی از کتاب شکسپیر، یکی از استادهایش ذوق‌زده گفت: «حدیقه، من تو را کشف کردم! تو باید برای کودکان بنویسی و ترجمه کنی.» شاید پیش خودتان بگویید شکسپیر کجا و کودکان کجا. اما او شکسپیر را به زبان کودکانه ترجمه کرده بود. بعد رفت دانشگاه تهران و فوق‌لیسانس گرفت. در دانشگاه علوم پزشکی عضو هیئت‌علمی شد و به پزشک‌ها درس داد. اینجوری نصف آرزوهای مادرش را برآورده کرد. بعد از چند سال تدریس در دانشگاه، دید نمی‌شود: آخر او دوست داشت بنویسد و بخواند و ترجمه کند. پس فی‌الفور بیرون آمد و نشست سر نوشتن و ترجمه کردن. چندتایی داستان دارد که به زودی چاپ می‌شوند. چندتایی هم ترجمه. حالا بعد از شانزده سال به همان استاد ایمیل زده و گفته حق با شما بود.

او غیر از این کارها، عاشق سفر و خوردن غذاهای جورواجور هم هست. بگذار بدانیم چه غذایی را از همه بیشتر دوست دارد.

از این سؤال جا خورد. معلوم شد انتخاب یک یا دو یا حتی سه خوراکی هم برایش سخت است. چند بار دهانش را جنباند و بعد گفت: «غذا!»

کتاب‌های سحر حدیقه

بنجامین هیولاکش ۱/ هیولای کلّه‌کوسه‌ای

بنجامین هیولاکش ۱/ هیولای کلّه‌کوسه‌ای

,پارادیس به جنگلی که هر لحظه تاریک‌تر می‌شد اشاره کرد و گفت: «همین‌حالا، من می‌رم سراغ هیولای خرسیِ کلّه‌کوسه‌ای. قبل از اینکه شهردار رو بخوره. شما دو تا، مثل شیر با من می‌آیین یا هنوز دهنتون بوی شیر می‌ده؟»
بن دستش را بالا برد: «من مثل شیر می‌آم.»
ویسلی دستش را بالا برد: «من دهنم بوی شیر می‌ده.» چپ‌چپ به بن نگاه کرد. آهی کشید و گفت: «خیلی خب. من هم با شما همراه می‌شوم. اما بهتون هشدار می‌دهم، اگر من زنده‌زنده خورده شدم، شما دو نفر شخصاً مسئولید.»
بیشتر بخوانید!
بنجامین هیولاکش ۲/ هیولای چشم‌چرخشی

بنجامین هیولاکش ۲/ هیولای چشم‌چرخشی

,پاراديس اضافه کرد: «و يک نگاهی به رديف دندون‌هاش بندازين.» با کمال احترام، دهان شندرپندر را باز کرد و گورستان ريشه‌های پوسيده و زرد و سياه دندان‌هايش را به نمايش گذاشت: «غول‌های قوزی خيلی بيشتر از اين حرف‌ها به بهداشت دهان و دندونشون توجه می‌کنن.»
بن گفت: «دقيقاً! می‌دونين درباره‌ی دندون‌های غولِ قوزی چی می‌گن؟ جالبه، اسم دندون‌هاشون که می‌آد می‌گن: ‘جل‌الخالق!’» عقب‌عقب از پله‌ها بالا رفت و به آن دو تا هم اشاره کرد که مثل او از پله‌ها بالا بروند.
بیشتر بخوانید!
بنجامین هیولاکش ۳/ هیولای کله‌ماهی

بنجامین هیولاکش ۳/ هیولای کله‌ماهی

,بنجامین بلانک، همان اندازه که عاشق ماجراجویی است، کشته‌ومرده‌ی داستان‌های ترسناک هم هست. هیولای غولیِ کلّه‌ماهی، شخصیت محبوب اوست. حفره‌ی توخالی چشم‌های قلمبه، پاهای خراشنده و چسبناک، چنگال‌های تیغ‌تیغی... چقدر باشکوه!
اما همین که سروکلّه‌اش توی اتاق پیدا می‌شود، بِن می‌فهمد که انگار دیگر هیچ علاقه‌ای به این داستان ندارد. حالا بنِ ماجراجو، اصلاً دلش نمی‌خواهد بداند آخر داستان به کجا ختم می‌شود...
بیشتر بخوانید!