رونمایی مجموعه‌ی بچه‌محل نقاش‌ها
انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

هوپا خوردنی تازه‌اش را رو کرد: مجموعه‌ی «بچه‌محل نقاش‌ها»

مراسم رونمایی از مجموعه‌‌رمان‌های «بچه‌محل نقاش‌ها» پنج‌شنبه، سیزدهم مهرماه در خانه‌ی هنر خوانش برگزار شد.

در این مراسم سه جلد اول مجموعه با امضای محمدرضا مرزوقی، نویسنده‌ی این مجموعه به دست نوجوانان رسید.

این مجموعه هفت جلدی است و در قالب رمان‌‌های فانتزی اطلاعات زیادی درباره‌ی سبک کاری، تاریخ هنر نقاشی و زندگی نقاشان مختلف به نوجوانان 11 تا 18 سال می‌دهد.

محمدرضا مرزوقی درباره‌ی هدفش از نوشتن این مجموعه گفت:

تولیدات ما در حوزه‌ی رمان نوجوان خیلی باسمه‌ای و خسته‌کننده است و بیشتر در قالب بازنویسی آثار کهن است و برای بچه‌ها خیلی فان و سرگرم‌کننده نیست. امروزه بچه‌ها حوصله‌ی خواندن کتاب‌هایی مانند تاریخ هنر را ندارند. از طرفی من همیشه عاشق نقاشی بودم اما نتوانستم آن رابه طور حرفه‌ای انجام دهم و نقاش شوم. لذا سعی کردم این حسرت را جور دیگری جبران کنم و درباره‌ی نقاش‌ها کتاب بنویسم و بچه‌ها را با سبک‌های مختلف نقاشی آشنا کنم و بر این اساس دو سال است که مشغول نوشتن این مجموعه هستم.

او درباره‌ی داستان این کتاب‌ها گفت:

در این مجموعه ماجرای پسر نوجوانی به نام سامان بیان می‌شود که به او سامی می‌گویند که طی ماجرایی وارد زندگی نقاشان می‌شود. در «زمانی که هم‌خانه‌ی داوینچی بودم» مقطعی از زندگی داوینچی و بحث‌هایی که با ژکوند داشته است مطرح می‌شود. در «زمانی که همسایه‌ی میکل‌آنژ بودم» ماجرای نقاشی سقف کلیسای سیستین بیان می‌شود و سامی به او در نقاشی سقف کمک می‌کند. در «زمانی که هم‌سفر ونگوگ بودم» ماجرای سفر ونگوگ به فرانسه، آشنایی‌اش با گوگن، سبک کاری و یک سری از آثارش مطرح می‌شود. در جلد چهارم هم با عنوان «زمانی که هم‌سنگر پیکاسو بودم» ماجرای جنگ‌های داخلی اسپانیا و بمباران شهر گرنیکا که منجر به خلق تابلوی گرنیکا می‌شود، بیان می‌شود.

مرزوقی در ادامه به سایر جلدهای این مجموعه اشاره کرد و گفت:

پنجمین جلد این مجموعه «زمانی که هم‌صحبت فریدا بودم» نام دارد که به تابلوی دوفریدا و چگونگی کامل شدن آن می‌پردازد. دو جلد پایانی این مجموعه نیز با عنوان‌های «زمانی که هم‌سبیل دالی بودم» و «زمانی که هم‌بازی پولاک بودم» در دست نگارش است و تا پایان سال منتشر می‌شود. در «زمانی که هم‌سبیل دالی بودم» سبک کار و برخی آثار دالی و در «زمانی که هم‌بازی پولاک بودم» موضوع بازی با رنگ در آثار جکسون پولاک مطرح می‌شود.

او درباره‌ی باقی ویژگی‌های کتاب نیز توضیح داد:

همچنین در این کتاب برای کسی که بخواهد با آشپزی یا طبخ غذایی خاص در کشوری خاص آشنا شود هم چیزهای به درد بخوری پیدا می‌شود. یا مثلا شکل پوشش و معماری و حال و هوای زمان آن نقاش که مثلا در چه زمان و شرایطی می‌زیسته است و چه حشر و نشرهایی داشته است. در کنار هر نقاش هم گاه ما با چهره‌های دیگر عرصه‌ی هنر و فرهنگ آشنا می‌شویم. مثلا در ونگوگ با گوگن و رنوار و سزان و چند نقاش برخورد می‌کنیم یا در پیکاسو با همینگوی و همسرش مارتا آشنا می‌شویم و در فریدا با لوئیس بونوئل و به همین ترتیب در دالی و .... به هر حال کتاب هرچند حول یک نقاش می‌چرخد اما به چهره‌های شاخص دیگری نیز نظر دارد.

علی‌اکبر زین‌العابدین، نیز در این نشست به ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ی این آثار پرداخت و گفت:

این کتاب‌ها می‌تواند تاریخ هنر را به بچه‌ها در قالبی طنز و سرگرم کننده آموزش بدهد و از این بابت اثر ارزشمندی است که ما نمونه‌ی‌ ایرانی آن را تاکنون نداشته‌ایم و من مطالعه‌ی این مجموعه را به مخاطبان توصیه می‌کنم.

مجموعه‌ی بچه‌محل نقاش‌ها با تصویرگری‌های جذاب مجتبی حیدرپناه از امروز وارد بازار شد.

کتاب‌های هوپا خوردنی تازه‌اش را رو کرد: مجموعه‌ی «بچه‌محل نقاش‌ها»

بچه‌محل نقاش‌ها 1/ زمانی که هم‌خانه‌ی داوینچی بودم

بچه‌محل نقاش‌ها 1/ زمانی که هم‌خانه‌ی داوینچی بودم

,چه حالی پیدا می‌کنی اگر لای دست‌نوشته‌های مرموزِ دایی‌ات این نوشته را پیدا کنی؟ در زندگی هر آدمی گاهی پیش می‌آید که آدم‌های بزرگی سرِ راهش سبز ‌شوند. من خودم سرِ راه آدم‌های بزرگ سبز می‌شدم. یکی از این آدم‌های بزرگ «لئوناردو داوینچی» بود. «مانی» و باقی بچه‌های فامیل این را لای دست‌نوشته‌های «دایی‌سامان» پیدا می‌کنند و پیش خودشان فکر می‌کنند دایی عجب آدمِ خیال‌بافی است! مگر می‌شود او سرِ راه داوینچی سبز شده باشد و بعد هم با او هم‌خانه شده باشد؟
بیشتر بخوانید!
بچه‌محل نقاش‌ها 2/ زمانی که همسایه‌ی میکل‌آنژ بودم

بچه‌محل نقاش‌ها 2/ زمانی که همسایه‌ی میکل‌آنژ بودم

,چه حالی پیدا می‌کنی اگر توی یکی از دفترچه‌های مرموز دایی‌ات این نوشته را پیدا کنی؟ «میکل‌آنژ» همیشه به من می‌گفت آسان‌ترین راهِ رسیدن به آینده، فکر‌نکردن به آن است. «مانی» با خواندن خاطرات دایی‌ شوکه می‌شود، «دایی‌سامان» کجا و «میکل‌آنژ» کجا؟
بیشتر بخوانید!
بچه‌محل نقاش‌ها 3/ زمانی که هم‌سفر ونگوگ بودم

بچه‌محل نقاش‌ها 3/ زمانی که هم‌سفر ونگوگ بودم

,چه حالی پیدا می‌کنی اگر توی یکی از نامه‌های مرموزِ دایی‌ات این نوشته را پیدا کنی؟ هلند کشور قشنگی است! خصوصاً وقتی به‌‌ جای‌جای آن سفر می‌کنی. البته به‌شرطی که یک هم‌سفر مثل «وینسنت ونگوگِ» عزیز کنارت باشد. مگر می‌شود «دایی‌سامانِ» هفتاد‌و‌پنج‌ساله در نوجوانی‌اش با «وینسنت ونگوگِ» قرنِ نوزدهم هم‌سفر شده باشد؟ باز هم فضولیِ «مانی» و باقی بچه‌ها گل کرده و رفته‌اند سراغ وسایل خصوصی دایی.
بیشتر بخوانید!