مرا به خاطر بسپار فراموشی رمز عبور
انتشارات هوپا
گالری
بیشتر بدانید!
پدیدآورندگان
شما چه می گویید

دوغدو 1/ دوغدو، خانم سیلا و غو‌ل‌های مادربزرگ

نویسنده : فاطمه سرمشقی
تصویرگر : آیدین سلسبیلی
تعداد صفحات : 183
گروه سنی : ۱۰ تا ۱۴ سال
از مجموعه‌ی : دوغدو
قیمت : 22000 تومان
آن که بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است و سرش تا نزدیکی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیوار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد، به طرف لامپ فوت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. لامپ دور خودش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چرخد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود عقب و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خورد وسط پیشانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش. روی تکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شیشه می‌رقصد و با صدای نازکی که اصلاً به آن هیکل و قیافه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خورد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: «این چرا همچین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟»

آن یکی که کوچک است، یک مشت خرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شیشه توی دهانش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزد، ملچ و ملوچ آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خورد و دماغش را باد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، با صدای کلفتی که دوغدو حاضر است شرط ببندد برای خودش نیست، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: «به‌خاطر رنگ چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایش است. ترسیده حتماً.»

آن وقت هر دو با هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خندند. دوغدو بیشتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترسد و بلندتر جیغ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. دلش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد مادرش بیاید، در را باز کند، بغلش کند، موهایش را از جلوی صورتش کنار بزند، خیره شود به چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایش و بگوید: «چشم‌تیله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای من.» اما ته دلش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داند مادر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. وسط اتاق زیر پاهای پشمالویِ گنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یِ صدا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نازک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشیند و گریه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. کوچولویِ لاغر‌مردنیِ صدا‌کلفت بالا و پایین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: «گریه نکن، رنگ چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایت پاک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.»

بیشتر بدانید!
دوغدو، دختر کوچولویی که رنگ چشم‌هایش را از مامان فرانسوی‌اش ارث برده و رنگ سبزه‌ی پوستش را از پدر ایرانی‌اش، مجبور می شود از فرانسه به ایران بیاید و با مادربزرگش زندگی کند. مامان بزرگ عجیب‌و‌غریبی که تا حالا فقط عکسش را دیده. یک رمان پر از ماجراهای خواندنی و پررمز و راز که میان جادوگرهای کوچک، اژدها، غول، جن و پری، برای یک دختر دورگه و مامان‌بزرگ عجیب‌و‌غریبش اتفاق می‌افتد.

پدید آورندگان
فاطمه سرمشقی
فاطمه سرمشقی
روزی از روزهای سرد 1357 به دنیا آمد، وقتی کوچک بود، تاقچه‌ی اتاق امن‌ترین پناهگاهش بود. بعدها که دیگر در آن تاقچه جا نمی‌شد، عاشق پنجره‌ی خانه‌شان شد. از پشت پنجره آدم‌ها را تماشا می‌کرد. دانشگاه درهای تازه‌ای به رویش باز کرد. بعد از آن از کتاب‌های پدر بیشتر سر در می‌آورد. از پشت پنجره به کتابخانه پناه برد، هنوز هم همان‌جا ایستاده و کتاب ورق می‌زند! گاه میان داستان‌ها گم می‌شود، آن‌وقت برای پیدا‌‌شدن چاره‌ای ندارد جز نوشتن. فاطمه برای شناخت بیشترِ فاطمه باید باز هم بنویسد! قبل از همه «مهرآیین»، دختر هشت‌ساله‌اش داستان‌هایش را می‌خواند. فاطمه دوست دارد مهر‌آیین آرزوهای کودکی خودش را زندگی کند. این بزرگ‌ترین آرزویش برای همه‌ی کودکان دنیاست! اولین کتابش فیل‌کوچولو چی‌کار می‌کنی؟ است و کتاب‌های دیگرش شاه شکمو، راز نقاشی‌هایمانی، شاخه‌ای که همه‌چیز را دید و چه کسی خط‌وخال‌ها را برداشته است.
آیدین سلسبیلی
آیدین سلسبیلی
آیدین سلسبیلی در سال 1360 متولد شد. کارشناس گرافیک کامپیوتری، عضو پیوسته‏‌ی انجمن تصویرگران ایران و عضو هیأت‌مدیره‏‌ی ACM Siggraph Chapter Tehran، سازمان جهانی گرافیک کامپیوتری، است. آیدین سلسبیلی تا‏ حالا بیشتر از بیست نمایشگاه انفرادی و گروهی در زمینه‏‌ی تصویرگری، نقاشی، حجم و هنرهای مفهومی برگزار کرده است. تصویرگری سه‌بُعدی شاهنامه‏‌ی فردوسی و طراحی موزه‏‌ی مجازی آثار باستانی ایران از آثار اوست. طراحی شخصیت‏‌های سه‌بُعدی برای پروژه‌‏های پویانمایی و بازی‏‌های رایانه‌ای از فعالیت‌های دیگر آیدین سلسبیلی است.
شما چه می گویید
ثبت نظر به عنوان کاربر مهمان
ثبت نظر از طریق حساب کاربری
کاربر مهمان : سامان

منم هرچقدر خوندمش نفهمیدم یعنی چی. پس چرا چاپ کردید وقتی خوب نیس. حیف از پولم

سلام. راستش خب به نظر خودمان کتاب خوبی بوده که چاپش کرده‌ایم. بچه‌های زیادی هم دوستش داشته‌اند. ولی مثل هر کتاب دیگری هم ممکن است خیلی‌ها هم دوستش نداشته باشند. گویا شما دوستش نداشته‌اید و خب، متأسفیم. امیدواریم کتاب‌های دیگرمان را دوست داشته باشید.
کاربر مهمان : مهسا

من هرچقدر خوندم نفهمیدم:)))))

کاربر مهمان : مریم

خب حالا واقعا خانم سرمشقی با سرنا تماس میگیرند؟ یا به سرنا پیام میدهند؟

نمی‌دانیم. ازشان نپرسیده‌ایم.
کاربر مهمان : مریم

سلام به نظر من این اصلا درست نیست که شما به راحتی شماره ی خانم سرمشقی را به سرنا بدهید. اگر اینطوری است ماهم شماره را میخواهیم. حالا شما واقعا شماره رو به سرنا میدید؟ یه نه؟ نظرشما بچه های دیگه چیست؟

سلام. ما شماره‌ی خانم سرمشقی را به سرنا نداده‌ایم. اگر دقت کنید نوشته‌ایم پیام سرنا را به خانم سرمشقی داده‌ایم.
کاربر مهمان : serena

*سرنا* شرمنده م دوباره مزاحم شدم فقط خواستم بپرسم چرا در پیام قبلی شماره ام فقط سه تا نقطه افتاده است؟ اگه شما شماره رو دارید که هیچی، اگه براتون نيافتاده بنویسمش

خواهش می‌کنیم. خودمان شماره را پاک کردیم. ولی در پیاممان به خانم سرمشقی شماره‌ی شما را گذاشته‌ایم.
کاربر مهمان : serena

سلام من سرنا هستم. این کتاب واقعا واقعا واقعا عالی بود و من به خانم سرمشقی عزیز تبریک میگم و امیدوارم همیشه سالم و سلامت باشند و باز هم از این کتاب های عالی بنویسند. حتی در رونمایی از دوغدو نیز از کرج تا سمنان فقط به خاطر ایشان آمده بودم.من خیلی دوست داشتم با خودشون صحبت کنم و در ارتباط باشم تا بتونم شخصا نظرم رو به عرض شون برسونم. این شماره م هست ... اگه خانم سرمشقی به این شماره پیام بدند یا زنگ بزنند ممنون میشم. خدانگهدار

سلام. ممنون از نظرتان. پیغام شما را به خانم سرمشقی اطلاع خواهیم داد.
کاربر مهمان : هانا

شما همیسه عالیی هستید فقط کتاب هایی مثل دوغدو رو سری سری میدید اما ۳ ماهه من منتظر جلد ۷ چهارسابقه دارم

ممنون. البته دوغدو هم ۲ سال طول کشید ۳ جلدش اومد.
کاربر مهمان : Shophan

ببخشید کتابخانه ی مجازی ندارید؟؟؟

نه، فعلا چنین امکانی نداریم.
کاربر مهمان : Sobhan

کتابش خوبه؟ چجوریه؟ برای من که کتاب های جدی میخونم میتونه جالب باشه؟

اگر از داستان‌های جن و جادو خوشت می‌آید، بله. کتاب خوبی است. هم فضاهای جدی دارد و هم فضاهای طنز.
پیشنهادهای سر‌آشپز هوپا
برای تویی که این کتاب را دوست داشتی