جادوهای باستانی به قلم کلی بارنهیل برای نخستین بار در ایران
انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

جادوهای باستانی به قلم کلی بارنهیل برای نخستین بار در ایران

کتاب «پسر زن جادوگر» نوشته کلی بارنهیل، نویسنده فانتزی کودک و نوجوان، توسط انتشارات هوپا منتشر شد. این نویسنده شناخته شده آمریکایی، برای مخاطبان کودک و نوجوان رمان‌های فانتزی می‌نویسد و برای مخاطب بزرگسال، داستان‌های کوتاه.

این نویسنده تاکنون جوایز زیادی در بخش کتاب‌های کودک و نوجوان منتشر شده خود در کارنامه دارد و به تازگی آخرین کتاب وی نیز، «دختری که ماه نوشید» برنده قدیمی‌ترین جایزه کودک و نوجوان جهان، جایزه نیوبری شده است. داستان «پسر زن جادوگر» بارنهیل که در سال ۲۰۱۵ به انتشار رسید، در همان ماه‌های ابتدایی با استقبال و توجه منتقدان و مخاطبان قرار گرفت و جوایزی مانند جایزه سال کتاب برگزیده واشنگتن‌پست، جایزه ادبی مینه‌سوتا برای نویسندگان جوان وکتاب برگزیده بخش کودک و نوجوان اتحادیه‌ کتابخانه‌های آمریکا را از آن خود کرد و جزو فهرست ده کتاب برتر انجمن کتابفروشان مستقل آمریکا قرار گرفت. همچنین برای نخستین بار است که اثری از این نویسنده با داشتن حقوق کپی‌رایت در ایران به چاپ می‌رسد.

روزنامه نیویورک تایمز درباره این کتاب نوشته: «بارنهیل دنیایی جذاب از قلمروهای پادشاهی و غیب‌گویی‌ها می‌آفریند که با کلام، شجاعت و خودآگاهی تغییر می‌کند. رسالت «پسر زن جادوگر» این است که چشم خوانندگان جوانش را به چیزی باز کند که تمام جهان اطراف آنها را در برگرفته: جادوی کلمات!»

هفته‌نامه پابلیشرز ویکلی نیز در مورد این کتاب نوشته است: «بارنهیل با ترکیب یک قهرمان غیرمنتظره، دختر یک دزد و جادویی ماهرانه، داستانی قدرتمند ساخته است.»

این داستان در مورد زنی است که آخرین باقی مانده‌های جادوی باستان را در اختیار دارد و می‌داند که از آنها نباید برای استفاده‌های شخصی استفاده کند. با این همه زمانی که یکی از پسرهای دوقلوی کوچکش در بستر مرگ قرار می‌گیرد، وسوسه استفاده آن برای نجات پسرش بر وی غلبه می‌کند و روح او را توسط جادو به پسر دیگر پیوند می‌زند. این کار وی عواقبی در پی دارد که باقی ماجراهای داستان را رقم می‌زند.

بارنهیل، نویسنده‌ای ۴۴ ساله و ساکن ایالت مینه‌سوتای امریکا است و کتاب‌های «نزدیک‌ترین روایت درست در مورد جک» در سال ۲۰۱۱، «ویولت قلب‌آهنی» در سال ۲۰۱۱، «خانم سورنسن و ساسکواچ» در سال ۲۰۱۴ و «دختری که ماه نوشید» در سال ۲۰۱۶ را در کارنامه سوابق خود دارد. وی پیش از آنکه نویسنده شود، شغل‌هایی مانند سرایدار کلیسا، نگهبان پارک، خدمتکار کافی‌شاپ، متصدی تلفنی ارسال کتاب و کارگر کارخانه برش گوشت بوده و این شغل‌ها هنوز در خاطرش هستند و در داستان‌هایش زندگی می‌کنند.

مریم عزیزی، مترجم این کتاب خود در زمینه تألیف داستان با ژانر فانتزی دست به قلم است و یک مجموعه شش جلدی با نام «دشت پارسوا» دارد که دو جلد آن به چاپ رسیده است. همچنین رمانش به نام «چشم شب» نیز در انتشارات هوپا به چاپ رسیده‌اند.