انتشار مجموعه کتاب ژانر پلیسی کودک و نوجوان در نشر هوپا
انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

انتشار مجموعه کتاب با ژانر پلیسی برای کودک و نوجوان در نشر هوپا

نخستین مجموعه کتاب آنتونیو ایتوربه و الکس اومیست با نام «پرونده‌های کارآگاه سیتو» برای سنین کودک و نوجوان منتشر شد. این مجموعه نخستین اثر از این نویسنده و تصویرگر است که در ایران منتشر می‌شود و شامل ۹ جلد کوتاه و یک جلد بلند نهایی است که ماه گذشته توسط انتشارات هوپا با در اختیار داشتن حق کپی‌رایت به چاپ رسید.

در این مجموعه داستان پلیسی که برای سنین شش تا ۱۴ سال مناسب است، کارآگاه سیتو که بسیار شکمو نیز هست، در «اداره پرونده‌های عجیب، مرموز و خیلی سخت» فعالیت می‌کند و به کمک دستیار باهوش چینی‌اش، چین می‌ادو در هر کتاب به یک مسئله و معما می‌پردازد. هرکتاب این مجموعه از یکدیگر متمایز هستند و کتاب پایانی شامل سه پرونده ویژه است که با حل آن مجموعه به انتها می‌رسد.

رمان‌ها و مجموعه داستان‌های با ژانر پلیسی و معمایی برای مخاطب کودک و نوجوان در ایران به ندرت پیدا می‌شود و این مجموعه می‌تواند نیاز سنین پایین را برای خواندن داستان‌هایی با معماهای ساده و پیچیده برطرف کند.

آنتونیو ایتوربه، روزنامه‌نگار ۴۹ ساله ساکن شهر ساراگوسای اسپانیا است و مجموعه کتاب «پرونده‌های کارآگاه سیتو و دستیارش چین می‌ادو» نخستین کتاب‌های او در زمینه کودک و نوجوان است که در طی سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ توسط انتشارات اسپانیایی ادبه (EDEBE) به چاپ رسید. ایتوربه در ابتدا این داستان‌های پلیسی را برای فرزندان خود که در آن زمان کوچک بودند، نوشت و پس از چاپ هم مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت. وی پس از این یک مجموعه رمان سه‌گانه دیگر در مورد آشویتز به چاپ رساند که برای مخاطبان نوجوان است.

الکس اومیست نیز تصویرگر این مجموعه و ساکن شهر بارسلون، پیش از این کتاب‌های کودک و نوجوان زیادی را به تصویر کشده است، اما مجموعه کارآگاه سیتو آخرین و محبوب‌ترین مجموعه تصویرگری او است. وی همچنین در سال ۲۰۱۰ جایزه جهانی لاتین «اپل‌لس مستر» را بخاطر طراحی‌های خلاقانه‌اش در بخش کودک و نوجوان دریافت کرده است.

رضا اسکندری، مترجم این مجموعه است که غیر از این مجموعه، کتاب‌های داستان‌های شاهزاده، انتقام دروغگو، انتقام مرده نیز از این مترجم در این انتشارات به چاپ رسیده است.