انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

مونا توحیدی

مترجم
مونا توحیدی مثل همه‌ی آدم‌ها در یک روزی از یک سالی ناغافل به این دنیا آمد. از سی سال اول زندگی‌اش اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ تنها چیزی که به یاد می‌آورد این است که اگرچه بچه‌درسخوان بود، همیشه از مدرسه بدش می‌آمد. کابوسش هم این بود که تا آخر عمرش مجبور شود به مدرسه برود، اما بالاخره بزرگ شد و هیولای مدرسه دست از سرش برداشت. البته توی این چند ماهی که مجموعه‌ی وحشت در دبستان شومیان را ترجمه می‌کرد، یکی دو باری دلش برای مدرسه و ماجراهایش تنگ شد و ته دلش آرزو کرد دوباره به مدرسه برگردد؛ البته فقط برای چند روز.

کتاب‌های مونا توحیدی

لیندبرگ (افسانه‌ی موش پرنده)

لیندبرگ (افسانه‌ی موش پرنده)

,همه‌چیز بسیار بزرگ‌تر از آن بود که موش انتظار داشت. خانه‌ها و برج‌ها در هم تنیده بودند و بلندترین ساختمان‌ها با نوک‌های‌ فولادی‌شان آسمان را می‌خراشیدند. هزاران‌هزار آدم مثل مورچه در خیابان‌ها می‌لولیدند. موش‌کوچولو مجسمه‌ی معروف را در یک جزیره‌ی کوچک دید. نیویورک! آمریکا! به‌سمت بندر پرواز کرد و دور شهر چرخید. چند نفر از رهگذران به بالا نگاه کردند. -‌ اون یک موش پرنده است؟! -‌ وااااا‌ی اون یک موش پرنده‌است!
بیشتر بخوانید!
پنی قشقرق 1/ پنی قشقرق، آهن‌ربای دردسر

پنی قشقرق 1/ پنی قشقرق، آهن‌ربای دردسر

,امروز صبح با اینکه تعطیل بود، بیدار که شدم به‌خاطر چند تا چیز خیلی حالم گرفته بود: ۱. دیسی، خواهر یازده‌ساله‌ی اعصاب‌خردکنم، امروز دوبرابر همیشه رفته بود روی اعصابم، چون فردا می‌خواهد برود دیدنِ نمایش «میمون دیوانه» و واسه‌ی همین خیلی خوش‌خوشانش است. ب. من اجازه ندارم بروم دیدنِ نمایش «میمون دیوانه»، چون مامان می‌گوید آنجا امکان رخ‌دادن فاجعه خیلی زیاد است. تازه‌اش هم قیمت بلیطش ۸ پوند و 75 پنی است و من هنوز از آن باری که تصادفی زنگ زدم هند، 7 پوند و 50 پنی به مامان بدهکارم. ۳. هیچی کورن‌فلکس واسه صبحانه نداشتیم، چون بَری، گربه‌ی مامان‌بزرگ، تهِ آخرین کاسه‌اش را هم در آورده بود. با اینکه مامان صد دفعه به مامان‌بزرگ گفته که بَری فقط‌وفقط باید غذای مخصوص خودش را بخورد.
بیشتر بخوانید!
پنی قشقرق 2/ پنی قشقرق، یک فاجعه‌ی تمام‌عیار

پنی قشقرق 2/ پنی قشقرق، یک فاجعه‌ی تمام‌عیار

,ماجرا با حرف‌های آقای شومان، مدیرِ مدرسه‌مان، شروع شد. آقای شومان همیشه حرف‌های تکراری می‌زند، حرف‌هایی مثل این‌ها: «این هزارمین‌باره که بهت می‌گم پنلوپه جونز! می‌شه برعکس نَشینی و لطف کنی مثلِ آدم باسنت رو بذاری روی صندلی و پاهات رو روی زمین؟» اما این‌بار آقای شومان یک حرفِ تازه زد. گفت می‌توانیم دسته‌جمعی برای کلاسمان یک حیوانِ خانگی انتخاب کنیم و آخرِ هر هفته یکی از ما به‌نوبت باید ازش مراقبت کند تا مسئولیت‌پذیری را یاد بگیریم. به‌نظرش خوکچه‌ی هندی بهترین گزینه بود.
بیشتر بخوانید!
پنی قشقرق 3/ پنی قشقرق، ته آتیش‌پاره‌های دنیا

پنی قشقرق 3/ پنی قشقرق، ته آتیش‌پاره‌های دنیا

,ماجرا از این قرار بود که چهارشنبه‌ای بریجِت گریمز، شاگرد اولِ کلاسمان و عزیزدُردانه‌ی آقای شومان، یونیفرمِ مدرسه را نپوشیده بود. (یونیفرم مدرسه ترکیبی است از بلوزِ قرمز، شلوارِ طوسی، جورابِ سفید و کفشِ سیاه که همه مناسبِ محیطِ مدرسه هستند.) اما خانمِ پترسون، معلمِ کلاسمان که مثل چوب‌خشک لاغر و دراز است، حتی یک کلمه هم به بریجِت چیزی نگفت. به‌نظرم اصلاً منصفانه نبود، چون قبلش به کاسمو مون وِبستر به‌خاطرِ پوشیدنِ شنلِ جنگجویانِ فیلمِ جنگِ ستارگان گیر داده بود. آفتابگردان (مامانِ کاسمو که البته اسمِ واقعی‌اش باربارا است) به او اجازه می‌دهد که هر لباسی دلش خواست بپوشد، چون به آزادی و خودبیانگری اعتقاد دارد. تازه بهخاطرِ پوشیدنِ چکمه‌ی پلاستیکی به من هم گیر داده بودند، نه اینکه مامانِ من هم به آزادی و خودبیانگری اعتقاد داشته باشد، نه، به این‌خاطر مجبور شدم چکمه بپوشم که یک لنگه‌کفشم افتاده بود توی فاضلاب. می‌خواستم ببینم کفشم از لای سرپوشِ فاضلاب رد می‌شود یا نه، که خب معلوم شد می‌شود. همین را هم به خانمِ پترسون گفتم، ولی فایده‌ای نداشت.
بیشتر بخوانید!
پنی قشقرق 4/ پنی قشقرق، فاجعه‌پزِ زبردست

پنی قشقرق 4/ پنی قشقرق، فاجعه‌پزِ زبردست

,فکر کردم من هم بدم نمی‌آید زندگیِ تازه‌ای شروع کنم و خیلی خوب است که مرتب سرِ آدم داد نزنند. برای همین گفتم من هم از این به بعد دیگر هیچ‌وقت دردسر درست نمی‌کنم.
بیشتر بخوانید!
پنی قشقرق ۵/ پنی قشقرق، رکوردشِکنِ بی‌رقیب

پنی قشقرق ۵/ پنی قشقرق، رکوردشِکنِ بی‌رقیب

,خانمِ پترسون گفت اگر به‌جای این کارها روی مسئله‌ی ریاضی‌مان فکر نکنم، آخرش وقتی بزرگ شدم به‌جای آنکه معلم، دکتر یا پرستار بشوم، یک دلقک از آب درمی‌آیم. اما من گفتم نه‌خیر! من نه می‌خواهم دلقک بشوم، نه معلم، نه دکتر و نه پرستار. من دلم می‌خواهد سریع‌ترین اسکیت‌بازِ دنیا بشوم. آخر من عاشقِ این هستم که با سرعت اسکیت‌بازی کنم.
بیشتر بخوانید!
پنی قشقرق 6/ ویروس‌پخش‌کنِ خطرناک

پنی قشقرق 6/ ویروس‌پخش‌کنِ خطرناک

,مامان گفت برایش مثلِ روز روشن بوده که من توی خانه‌ی آن‌ها قشقرق به پا می‌کنم. بابا هم بهم گفت ای پنیِ قشقرق و یکی از آن خنده‌های غازی‌اش را سر داد. دیسی هم گفت: همه‌اش تقصیرِ توئه، پنلوپه جونز! تو یه ابلهِ تمام‌عیاری! گفتم: «من ابله نیستم. من قربانیِ شرایط شده‌ام.»
بیشتر بخوانید!
وحشت در دبستان شومیان ۱/ مدرسه زنده است!

وحشت در دبستان شومیان ۱/ مدرسه زنده است!

,ساختمانِ مدرسه را ورانداز کرد. سام هیچ دلش نمی‌خواست بیشتر از آن توی حیاط بماند. دوید سمتِ زمینِ بازی. همین که به تاب‌ها رسید، یکهو چیزی به قوزکِ پایش چنگ انداخت.
پایین را نگاه کرد. پاهایش داشتند توی شن‌ها فرو می‌رفتند!
خب، معلوم است که پای آدم موقعِ راه‌رفتن توی شن فرو می‌رود. اما نه این‌جوری! انگار چیزی داشت او را پایین می‌کشید.
بیشتر بخوانید!
وحشت در دبستان شومیان ۲/ کمد آدم خوار!

وحشت در دبستان شومیان ۲/ کمد آدم خوار!

,سام دنبالِ دوست‌هایش می‌دوید، اما حسِ بدی داشت. انگار چیزی به دلش چنگ می‌انداخت. از وقتی مأمورِ انتظامات شده بود، چیزهایی را حس می‌کرد که بقیه‌ی دانش‌آموز‌ها نمی‌توانستند بفهمند. وقتی چیزی در دبستانِ ایری سر جایش نبود، می‌توانست آن را حس کند. و درست در همین لحظه، به دلش افتاده بود اتفاقِ خیلی بدی در راه است.
بیشتر بخوانید!
وحشت در دبستان شومیان ۳/ زنگ تفریح در جنگل

وحشت در دبستان شومیان ۳/ زنگ تفریح در جنگل

,سام، آنتونیو و لوسی خبر داشتند مدرسه‌شان زنده است، ولی انتظار این یکی را نداشتند! وقتی جنگلِ پشت مدرسه جلوی چشمشان جان گرفت، واقعاً شوکه شدند. آیا قدرت عجیب‌وغریبِ شایرون شومیان بیرون از مدرسه هم اثر می‌کند؟
شاید مدرسه هنوز جای امن‌تری از جنگل باشد، به‌شرط آنکه بتوانند از هزارتوی علف‌های وحشی بگذرند و در چنگ قلعه‌ی غول‌پیکر زمینِ بازی نیفتند. آیا این سه دوست می‌توانند از دست شایرون فرار کنند؟
بیشتر بخوانید!
وحشت در دبستان شومیان ۴/ نمایشگاه علمی ترسناک

وحشت در دبستان شومیان ۴/ نمایشگاه علمی ترسناک

,قرار است در دبستان شومیان یک نمایشگاهِ علمی برگزار شود. سام، لوسی و آنتونیو در کتابخانه‌ی مدرسه سخت مشغول تحقیق برای انتخاب پروژه‌ی علمی‌شان هستند که سروکله‌ی یک کتاب عجیب پیدا می‌شود. یک‌دفعه مدرسه جان می‌گیرد. زمین به لرزه می‌افتد و پروژه‌های علمی بچه‌ها منفجر می‌شود. سالن ورزش مدرسه هم به یک آتشفشان غول‌پیکر تبدیل می‌شود.
به‌نظرت سام و دوست‌هایش چطور به جنگ گدازه‌های داغ آتشفشان می‌روند؟ و از آن مهم‌تر، فکر می‌کنی چه رازی بین صفحات آن کتاب عجیب و قدیمی پنهان شده است؟
بیشتر بخوانید!
وحشت در دبستان شومیان 5/ یخ‌بندان در مدرسه!

وحشت در دبستان شومیان 5/ یخ‌بندان در مدرسه!

,برف و بوران شدیدی راه افتاده است و دانش‌آموزها و معلم‌ها توی دبستان شومیان گیر افتاده‌اند. از سقف مدرسه قندیل می‌بارد و راهروهای مدرسه از کپه‌های برف پر شده‌اند. سام خیلی زود می‌فهمد این یخبندانِ بی‌سابقه بخشی از نقشه‌ی وحشتناک شایرون شومیان است. آیا سام و دوست‌هایش می‌توانند رادیاتورها را به‌موقع راه بیندازند و جلوی یک اتفاق هولناک را بگیرند؟
بیشتر بخوانید!