انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

چنگیز داورپناه

مترجم
چنگیز داورپناه در ۱۴ تیر ۱۳۲۵ در تهران زاده شد. بعد از اتمام دوره‌ی دبیرستان، در سال ۱۳۴۴، برای تحصیلات دانشگاهی ابتدا به استانبول و سپس به آلمان و ایتالیا سفر کرد. در ایتالیا در رشته‌های مختلفی تحصیل کرد؛ در دانشگاه اوربینو تا مقطع دکتری جامعه‌شناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌ی ‌روزنامه‌نگاری و در دانشگاه رم (لا ساپیه نزا) تا مقطع دکتری زبان و ادبیات مدرن خارجی.

از سال ۱۳۶۵ و به مدت سی سال در دانشکده‌ی ادبیات و فلسفه‌ی دانشگاه رم در کرسی زبان و ادبیات فارسی تدریس کرد. در این سال‌ها به‌عنوان استادیار با استاد پیه مونتزه (که شهرت جهانی دارد) همکاری نزدیک داشت.

او در سال‌های تدریسش، جزوه‌های آموزشی گوناگون و نیز یک لغت‌نامه‌ی کوچک فارسی ـ ایتالیایی برای استفاده‌ی دانشجویان تألیف کرد‌.

داورپناه از پنجاه سال پیش تاکنون در ایتالیا زندگی می‌کند.

کتاب‌های چنگیز داورپناه

روزی که در میلان از آسمان کلاه می‌بارید و چند داستان دیگر

روزی که در میلان از آسمان کلاه می‌بارید و چند داستان دیگر

,آدم‌هایی بودند که هر کدام با سه یا چهار کلاه به‌طرف خانه‌هایشان می‌دویدند. برای هریک از اعضای خانواده کلاهی به دست آورده بودند. یک خواهر روحانی هم از راه رسید و کلاه‌های کوچکی برای بچه‌های یتیم جمع کرد. هرچه مردم بیشتر کلاه‌ها را جمع می‌کردند، از آسمان بیشتر کلاه می‌بارید. کلاه خیابان‌ها و بالکن‌ها را پر کرده بود؛ کلاه‌های بچه‌ها، برِه‌ها، شاپوها، کلاه‌های بوقی، کلاه‌های کابویی، کلاه‌های نوکدار، کلاه‌های نواردار، کلاه‌های بی‌نوار...
بیشتر بخوانید!