نقد و معرفی سه‌گانه‌ی دنیای آدم‌نباتی‌ها
مرا به خاطر بسپار فراموشی رمز عبور
انتشارات هوپا
انتشارات هوپا

ایبنا از دنیای آدم‌نباتی‌ها می‌گوید.

ضحی کاظمی نویسنده‌ی رمان‌های «سال درخت» و «اینجا کسی مرده؟» دست به تجربه‌ی نوشتن برای نوجوان‌ها در ژانر علمی‌تخیلی زده است. این تجربه که در رمان نوجوان در ایران تازگی دارد و بی‌رقیب است، در دو جلد نخست آن مورد استقبال مخاطبان ایرانی قرار گرفته است. «مادر آدم‌نباتی‌ها» و «سفیر شهر آدم‌نباتی‌ها» عنوان‌های دو رمان از این سه‌گانه‌اند.

ضحی کاظمی با مهارت و تبحر، جهانی فانتزی و تخیلی در رمان نوجوانانه‌اش می‌آفریند و با ساز و کاری که برای فضاسازی اتخاذ می‌کند، به خوبی از پس روایت داستانی جذاب برمی‌آید. نثری که او برای روایت ماجراهای پرکشش داستانش انتخاب می‌کند، همخوانی خوبی با موضوع دارد. فضاسازی نیز متناسب با موضوع است که از دیگر ویژگی‌های این رمان به شمار می‌رود. لحنی که نویسنده برای روایت برمی‌گزیند، در عین صمیمی بودن، با فضای تخیلی‌علمی رمان نامتناسب نیست و این از امتیازهای خوب این کتاب است. گرچه داستان در بستری علمی‌تخیلی اتفاق می‌افتد، جزئیات را نویسنده به گونه‌ای طراحی می‌کند که فضایی قابل لمس و باورکردنی بسازد. شخصیت‌هایی که نویسنده در این رمان می‌آفریند، خیلی زود برای مخاطب ملموس می‌شوند. ماجراها نیز چندان جذاب و پرکشش هستند که خواننده را با خود همراه می‌کنند. از ویژگی‌هایی که در همراهی خواننده یاری‌رسان است، فصل‌های کوتاه و عنوان‌های حساب‌شده است.

نکته‌ی دیگر که باید درباره‌ی دنیای آدم‌نباتی‌ها اشاره کرد، مجموعه‌بودن آن است. رمان‌های دنباله‌دار برای نوجوانان در ایران چندان زیاد نیست و گرچه یکی از شاخصه‌های بارز ادبیات نوجوان در کشورهای دیگر است، اما در ایران از سابقه‌ی زیادی برخوردار نیست. نویسندگان ایرانی در این زمینه چندان دست به آزمون و خطا نزده‌اند و در این میان سه‌گانه‌ی دنیای آدم‌نباتی‌ها اتفاق قابل تأملی است.